Karteziánek

Potřeby: plastová láhev (např. 1,5 l), kapátko, kádinka s obarvenou vodou, víčko na zavařování, kružítko, nůžky

Příprava a provedení: Plastovou láhev naplníme vodou. Z víčka vystřihneme kruh (průměr asi třikrát větší než průměr kapátka). Kruh po celém obvodě nastříháme (šířka asi 4 mm). Uprostřed kruhu uděláme otvor o průměru jako kapátko. Z nastříhaných částí ohneme lopatky. Kruh nasuneme na kapátko pod pružnou část. Pak do kapátka nasajeme trochu obarvené vody tak, aby plovalo těsně pod hladinou. Láhev dobře uzavřeme. Zmáčkneme-li láhev, kapátko se nejen potápí, ale i otáčí. Povolením tlaku potápěč vyplouvá vzhůru a opět se otáčí, ale na opačnou stranu.

Vysvětlení: Stlačením láhve se zvětší tlaková síla působící na potápěče, vniká do něj voda a kapátko se pohybuje dolů. Při zmenšení tlakové síly se naopak voda z kapátka vytlačuje a to se pohybuje směrem vzhůru a otáčí se na druhou stranu. Směr pohybu ovlivňuje výslednice vztlakové a tíhové síly, která působí na kapátko. (stlačení láhve – směr svisle dolů, povolení – směr svisle dolů).

Jinými slovy: Když láhev zmáčknete, zvýší se ve vodě tlak a ta se natlačí do karteziánka, do jediného místa, kam to jde. Ta troška vzduchu, co je v něm, se stlačí, průměrná hustota karteziánka se zvětší a ten klesá ke dnu.

Zdroj: http://vnuf.cz/sbornik/prispevky/01-02-Bdinkova.html

Video 1:

Video 2:

Uložit

Uložit

Příspěvek byl publikován v rubrice Pokusy se štítky a jeho autorem je Martin Sika. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *