Torricelliho pokus

Pokus, kterým v 17. století Evangelista Torricelli prokázal existenci atmosférického tlaku.

Na jednom konci zatavenou skleněnou trubici naplnil rtutí, převrátil a otevřeným koncem ponořil do nádoby se rtutí. Rtuť v trubici poklesla a ustálila se tak, že rozdíl mezi hladinami v nádobě a trubici byl asi 76 cm. Prázdný prostor, který se vytvořil nad hladinou rtuti v trubici nazvali později „Torricelliho“ vakuum.

Vysvětlení: Rtuť při torricelliho pokusu zůstává v trubici díky tomu, že ji do trubice vtlačuje tlaková síla vzduchu, která působí na volnou hladinu rtuti v nádobě. Ve výšce asi 76 cm dochází k vyrovnání hydrostatického tlaku (tj. tlak sloupce rtuti v trubici, který je vyvolán díky gravitačnímu poli země) s tlakovou silou vzduchu. Rtuť dále nestoupá a pod ucpaným koncem hadice vzniká torricelliho vakuum.

Stejný pokus lze provést i s vodou, ale v tom případě je nutné mít hadici delší než 10 metrů (sloupec vody dosáhne této výšky díky menší hustotě)

Video1 (se rtutí):

Video2 (s vodou):

Zdroje:

http://fyzmatik.pise.cz/66787-torricelliho-pokus.html

Uložit

Uložit

Příspěvek byl publikován v rubrice Pokusy se štítky a jeho autorem je Martin Sika. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *